szkolenia i konferencje biznesowe w górach

Własna firma

W raz z rozpoczęciem nowego roku tworzymy listę postanowień noworocznych. Niektórzy z nas chcą schudnąć, rzucić palenie lub rozpocząć studia. Inni pragną otworzyć własną firmę. Z postanowieniami noworocznymi jest tak, że trwamy w nich przez kilka pierwszych miesięcy lub zarzucamy ich realizację od razu. Co zrobić aby pomysł o założeniu własnej firmy nie podzielił losu innych postanowień?

Dopełnij formalności

Aby założyć działalność gospodarczą należy spełnić określone wymogi i złożyć określone papiery. To co i gdzie uzależnione jest od formy firmy i branży w której będzie działała. Samo założenie firmy trwa średnio w Polsce około dwóch miesięcy. Lecz to dopiero początek drogi. Chodzi bowiem o to by po dopełnieniu wszystkich formalności i otrzymaniu NIP-u firma działała i rozwijała się. Do tego potrzebnych jest kilka rzeczy. Szczęście jest oczywiście ważne, ale ono samo nie podoła wyzwaniu. Pieniądze również! Musimy się do tego dobrze przygotować. Pierwszy rok życia firmy jest krytyczny. Jak wiadomo początki bywają ciężkie. Z danych statystycznych wynika, że po pierwszym roku działalności z rynku znika 15% nowo założonych firm.

Mierz siły na zamiary

Prowadzenie firmy pochłania dużo energii i czasu. Przygotuj się na to, że na pierwsze wakacje z rodziną wyjedziesz po 5 latach, kiedy firma jest ustabilizowana. Długie wakacje z dzieckiem nie będą dla Ciebie. Firma wymaga poświęceń, ale wymaga także orientacji w wielu różnych dziedzinach i stałego aktualizowania wiedzy. Jako szef nie musisz wiedzieć wszystkiego. Powinieneś jednak wiedzieć gdzie lub u kogo szukać informacji.

 

Z badań przeprowadzonych na uczelniach wyższych w Polsce wynika, że 25% osób zamierza po ukończeniu studiów rozpocząć własną działalność gospodarczą. Liczą, że zdobyta wiedza oraz samozaparcie pozwoli im osiągnąć sukcesów. czy to wystarczy?

Pomysł to nie wszystko. Oczywiście dobry pomysł na otwarcie własnego biznesy to połowa sukcesu. Aż i zaledwie tyle. Każde przedsiębiorstwo wymaga dobrej organizacji, wsparcia finansowego oraz planowania strategicznego. Pamiętać należy o tym, że firma jest jak żywy organizm. Zmienia się nieustannie. Tak jak zmienia się otoczenie w którym działa. Dlatego tak ważna jest aktualizacja wiedzy, która pozwoli na wykorzystanie pojawiających się szansę, uniknięcie porażek, wypracowanie kolejnych kolejnych mocnych stron i eliminację wad. Osoby, które kończą studia kierunkowe (np. informatyka, inżynieria, biochemia) powinny zgłosić się na kurs dający wiedzy z szeroko pojętej wiedzy biznesowej (np. marketing, finanse, zarządzanie). Osoby które ukończyły marketing, zarządzanie czy finanse będą potrzebowały w firmie fachowców od wiedzy technicznej (def. http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiedza).